FRANCJA Prowansja: Baux-de-Provence



Baux-de-Provence to jedno z najmniejszych miasteczek Prowansji. Słynie z ruin wapiennej twierdzy i jest to niewątpliwie jedno z najbardziej romantycznych i malowniczych miejsc w Prowansji.


Przybywa tu rocznie około 1,5 miliona turystów, a dla porównania w górnej wsi mieszka mniej niż 30 osób...


Les Baux-de-Provence zostało wykute w boksycie, skale osadowej tworzącej platformę o długości niecałego kilometra i szerokości 200 metrów. 



Ze skałą niemal zrośnięte są ruiny XV-wiecznej siedziby szlacheckiego rodu, wokół której powstało mnóstwo legend.
Rodzina miała się wywodzić od Baltazara, jednego z Trzech Króli, stąd w ich godle figurowała gwiazda betlejemska.
Raymond z Turenne miał tu zrzucać w przepaść co bardziej hardych więźniów, a jedna z ostatnich członków rodu, hrabina Jeanne des Baux (która tytułowała się la Reine, czyli Królową), sprzedała Awinion papieżowi za 80 tysięcy sztuk złota. W zamian została oczyszczona z zarzutów zamordowania męża. 


Najwcześniejsze znane teksty wspominające wioskę pochodzą z X wieku. Podają imię lokalnego lorda  Ponsa Młodszego, którego potomkowie przyjmują nazwisko Les Baux. Podczas wielkiego programu budowlanego wprowadzonego przez Lorda Huguesa i Barral des Baux w XIII wieku, ówczesna forteca została zastąpiona przez twierdzę wykorzystującą naturalną konfigurację skały, która stała się wsparciem dla większości budynków.


W średniowieczu rodzina Baux, dzięki swoim posiadłościom, była jedną z wiodących w Prowansji. Pierwotnie ziemie rodziny znajdowały się na okolicach Arles i Marignane, w kolejnych pokoleniach, objął wiele innych obszarów w całej Prowansji i nawet we Włoszech.

Po śmierci Alix, ostatniej księżniczki Les Baux, król Sycylii Ludwik III, hrabia prowansalski, przejął średniowieczny zamek, który często był używany do podważania autorytetu jego poprzedników i przyłączył go do swoich ziem. Kiedy Prowansja, za panowania Ludwika XI, została przyłączona do tronu Francji, król nieufny wobec twierdzy, która była tak potężna i tak oddalona od jego dworu, obawiając się, że może wpaść w ręce tych, którzy sprzeciwili się jego władzy w Prowansji, w 1483 roku nakazał jej wyburzenie.


W 1642 roku tytuł lordowski Les Baux został nadany przez króla Ludwika XIII Herkulesowi Grimaldi w podziękowaniu za jego zasługi na rzecz Francji. Herkules przekazał tytuł markiza Baux swoim potomkom, a jego aktualnym posiadaczem jest książę Jacques z Monako.



W 1966 roku podpisany został dekret, w którym miasto zostało objęte ochroną Ministerstwa Kultury i Środowiska, co stworzyło rozpoczęcie kolejnego okresu odrodzenia miasta, który w 1999 roku zaowocował wpisaniem Baux-de-Provence do rejestru Najpiękniejszych wiosek we Francji.


Dodatkową atrakcją była plenerowa wystawa niemieckiego malarza i rzeźbiarza o polskobrzmiącym nazwisku Stefan Szczęsny. 




4 komentarze:

  1. Byłam we Francji, ale w tej części regionu nie miałam okazji. Przepiękne zdjęcia!
    Jeśli chcesz to zapraszam równiez na mojego podróżniczego bloga :D
    Pozdrawiam
    https://modnatravelistka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję. Na pewno zajrzę z przyjemnością na Twojego bloga.

      Usuń
  2. Nie mogą się napatrzeć! Niesamowicie wygląda to zespolenie miasta z naturą! Twierdza choć zrujnowana i tak robi ogromne wrażenie. Piękne miejsce!!!
    Dzięki wielkie:)))

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mi miło. Jak zwykle dziękuję za piękne słowa.

    OdpowiedzUsuń