Każdy post z Prowansji w zasadzie mogłabym zacząć w ten sam sposób: Wioska o nazwie ... zalicza się do najpiękniejszych wiosek we Francji. Oczywiście Menerbes jest również na liście Plus Beaux Villages.
Pierwsza wzmianka o Menerbes pochodzi z 1081 roku. Wioska położona jest, jak większość najpiękniejszych miejsc w Prowansji na wzgórzu, ale Menerbes leży w charakterystycznie rozłożony sposób na grzbiecie długiego i wąskiego skalnego szczytu na północnych zboczach Luberon.
Malarz Pablo Picasso nigdy tu nie mieszkał, ale w 1994 roku kupił tutaj dom, jako prezent na pożegnanie dla swojej muzy i kochanki, francuskiej malarki i fotografki Dory Maar. Miała ona duży dom w Ménerbes, niedaleko szczytu Rue du Portail Neuf. Na fasadzie budynku znajduje się tablica, która identyfikuje te dom.
Pierwszą rezydencję w Prowansji też właśnie tu kupił sobie angielski pisarz Peter Mayle, który spopularyzował Prowansję w anglojęzycznym świecie. Później przeniósł się do domu w pobliżu Lourmarin, po południowej stronie gór Luberon.
Ménerbes z kamiennymi domami zapewnia wspaniały widok na równiny na północy i dolinę rzeki Calavon oraz na południe na pasmo gór zwanych Małym Luberon (Petit Luberon).
Pośrodku wioski znajduje się ratusz z XVIII-wieczną z wieżą zegarową. Wieża z kutą żelazną dzwonnicą i zwieńczoną pięcioma krzyżami, była przebudowana pod koniec XVI wieku. Mechanizm zegarowy składał się z systemu wagowego, który posiadacz zegara musiał zlikwidować.
Ulice Menerbes są w większości bardzo wąskie i brukowane, zabudowane pięknymi starymi kamiennymi domami z kolorowymi okiennicami. Najstarsze domy pochodzą z okresu renesansu.
Podczas Wojny Religijnej Menerbes był twierdzą protestancką. Do dziś możemy podziwiać pozostałości murów w postaci okrągłych wież i dwóch ufortyfikowanych bramach oraz dzwonnicy. Obecnie wiele z tych umocnień jak np. narożne wieże, są częściami normalnych mieszkań.
Do dziś w wiosce znajdują się dwa kościoły. Na wschodnim krańcu grzbietu, na którym znajduje się wioska, stoi katolicki kościół Eglise Saint Luc z XIV wieku.
Z drugiej strony stoi protestancki kościół Chapelle Saint-Blaise.
Chapelle Saint-Blaise - Tour de L'horloge - Eglise Saint Luc
Widać niesamowity klimat w tym kamiennym miasteczku. Jakby czas stanął w miejscu. Widoki też pewnie od wieków takie cudne, no i te lawendowe pola... Bajecznie:)))
OdpowiedzUsuń