FRANCJA Alzacja - Riquewihr

Riquewihr jest średniowiecznym miasteczkiem, znajdującym się na alzackim szlaku alzackich winnic (Route des Vins - Szlak Win) między Colmar, Kaysersberg i Ribeauvillé. Nazywany jest „klejnotem lub perłą pośród alzackich winnic”, co oznacza, że zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych miasteczek we Francji i ja pod tą opinią w pełni podpisuję się.


Riquewihr uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej malowniczych, średniowiecznych miast w Europie. Jest wymienione na liście Les Plus Beaux Villages de France (najpiękniejsze francuskie wioski), która liczy(ła) na początku 2020 roku 159 miejsc na 32 tysiące francuskich wiosek.
Pierwsza wzmianka o Riquewihr pochodzi z końca XI wieku. Wieś była wówczas własnością hrabiów Horbourg, którzy w 1291 roku zbudowali pierwszą warownię. Wieś uzyskała status miasta w 1320 roku.
Złoty wiek miasta sięga XVI wieku, kiedy zaczęły rozwijać się na tym terenie winnice. W 1796 roku miasto zostało przyłączone z powrotem do Francji.
Riquewihr doznało niewielkich zniszczeń podczas dwóch wojen światowych, co tłumaczy jego niezwykły stan zachowania.

Wąskie brukowane uliczki sprawiają, że ma się wrażanie, iż czas tam się zatrzymał przed wiekami.


W przeciwieństwie do innych, równie starych miast, jak choćby Colmar, otoczone kamiennym murem Riquewihr do dziś stanowi kompletne średniowieczne założenie, na obszarze którego nie ma współczesnych budynków.



Domki z XV i XVI wieku to imponujące przykłady alzackiej architektury charakteryzującej się uroczymi, niczym z bajki, szachulcowymi elewacjami.



XIX-wieczne budynki administracji samorządowej, szkoła czy ratusz znajdują się poza murami najstarszej części miasta. Ratusz stanowi pewnego rodzaju bramę prowadzącą do średniowiecznego miasta.

Na zewnątrz
 Od środka

Przez środek miasteczka przechodzi główna ulica (Rue du Général de Gaulle), która prowadzi z Ratusza wprost do wieży z zegarem. Ta dawna brama obronna, zbudowana w 1291 roku, jest obecnie siedzibą Muzeum Doldera (Upper Door), które opowiada o lokalnej historii. Brama została wzmocniona w XV i XVI wieku. W XIX wieku na szczycie wieży zawieszono dzwon, który ostrzegał mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami.



Niedaleko tej wieży znajduje się druga wieża, Wieża Złodziei (Musée de la Tour des Voleurs), w której znajduje się Muzeum Tortur. Od XV do XVIII wieku wieża ta służyła jako więzienie i miejsce wykonywania znaczącej sprawiedliwości dla właściwości Wirtembergii. Dziś zwiedzający mogą tu zobaczyć przerażającą komnatę tortur, cele więzienne (lochy) i strażnicę.
Spacerując po Riquewihr  warto zwrócić uwagę (a może nawet i zwiedzić) na Zamek Książąt Wirtembergia (Château des Ducs de Wurtemberg), który dziś jest regionalnym muzeum (Alsace Museum of Communication). Interesującym budynkiem jest też La maison de l'Oncle Hansi (Muzeum Hansi).

Może uda się też wypatrzeć fasady domów: Maison Liebrich z malowniczymi drewnianymi galeriami wokół dziedzińca pochodzącego z 1535 roku i Maison Zimmer z 1686 roku. Fasada domu Preiss-Zimmer jest jedną z najbardziej ozdobnych Riquewihr. Posiada kilka bardzo malowniczych dziedzińców. Dziś w Domu Zimmer siedzibę ma niezależny producent wina.

Więcej szczegółów dotyczących atrakcyjnych elewacji znajdziesz tutaj.

Jeśli masz jeszcze trochę czasu, to możesz zobaczyć dwa kościoły. Jeden jest katolicki, a drugi protestancki.

Celem naszej grudniowej wizyty w Riquewihr był jarmark bożonarodzeniowy. Świąteczny klimat panuje tu na każdym kroku.



 

Najwięcej stoisk bożonarodzeniowych znajduje się w okolicy Ratusza.






3 komentarze:

  1. Zupełnie mi nieznane miejsca. Lubię takie klimaty. Ileż w nich historii! Domy nie dość, że szachulcowe, to jeszcze kolorowe. Piękne! Mam w planach Colmar, zobaczę, czy wyjdzie:)
    Dzięki za wycieczkę:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Colmar jest również piękne. Też Was zabiorę w wirtualną podróż niebawem. Życzę jednak, by udało się tam dotrzeć w rzeczywistym świecie.

      Usuń
    2. Dzięki, pozdrawiam:)))

      Usuń