Karnawał w Wenecji




Termin Karnawał w Wenecji pojawia się  już w 1094 roku. Początki karnawału w Wenecji sięgają XI wieku, kiedy to po raz pierwszy odnotowano w miejskich kronikach informacje o publicznych zabawach w dniach poprzedzających Wielki Post. W 1296 roku Senat ogłosił karnawał oficjalnym świętem przed Środą Popielcową. Sama nazwa pochodzi od łacińskich słów carne vale, czyli żegnaj mięso, co zapowiada nadchodzący post.

Historia masek weneckich sięga XIII wieku, kiedy Wenecjanie od 26 grudnia chodzili w nich po mieście ukrywając swoją tożsamość, oddając się dzikim swawolom, hazardowi czy nawet morderstwom. Pierwotnie maski były ścięte do połowy bez zbędnych zdobień. Symbolem takiej prostej maski jest wizerunek Amadeusza. 





W późniejszych latach były one formowane z tzw. papier mache, zdobione futrem, tkaniną, klejnotami lub piórami. Po latach powolnego podupadania, gdy Mussolini zakazał noszenia masek, zwyczaj ten zniknął. Odrodził się w 1979 roku. Prawdziwe maski weneckie wykonywane są ręcznie z porcelany, masy perłowej, gipsu lub skóry. Następnie są kolorowane i ozdabiane piórami, koralikami czy też koronkami…  

 



Jest ich kilka rodzajów: jedne zakrywają całą twarz i  nazywane są bauta. Inne zakrywają tylko oczy – columbina. Jest też maska przypominająca ptaszysko z wielkim dziobem, nazywana Doktor Dżuma lub medico della peste. Była ona noszona w czasach zarazy przez lekarzy i miała uchronić ich przed zakażeniem i zapachem zwłok poprzez zioła, tkwiące w dolnej części dzioba. Typowo kobiecymi maskami są volto, co po włosku oznacza twarz lub larva, co w łacinie oznacza ducha, i rzeczywiście osoba ją nosząca przypomina zjawę nie z tego świata.

Jeśli chcesz zrobić własną maskę karnawałową, to możesz zapisać się na warsztaty:  https://www.camacana.com/it/

Podziwianie pięknych strojów jest główną atrakcją karnawału. Najpopularniejszymi strojami noszonymi podczas tego wydarzenia są tradycyjne XVIII-wieczne weneckie damy i panowie.



 

 

  

 

  





Karnawał w Wenecji rozpoczyna się dwa weekendy przed Środą Popielcową. W tym roku inauguracja odbyła się w weekend 04-05 lutego. Przywrócono wszystkie atrakcje sprzed pandemii. 

Szczegóły programu podawane są na stronie 

https://www.carnevale.venezia.it/

https://www.visit-venice-italy.com/carnival-venice-italy-programme.html

https://www.carnivaland.net/venice-carnival/


Jeśli chcesz zobaczyć karnawał w innym miejscu niż Wenecja, to polecam stronę https://www.carnivaland.net/ na której wymieniono wiele imprez z całego świata.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz